Tegoroczne Dni Morza były czasem niezwykle aktywnie spędzonym przez Matki Chrzestne statków Grupy Polskiej Żeglugi Morskiej. Do grona szczecińskich Matek Chrzestnych dołączyły panie z terenu całego kraju, m.in. z Gdańska przyjechała Henryka Krzywonos (Matka Chrzestna statku m/s „Pomorze”), a aż z Białego Dunajca przybyła Małgorzata Skupień (Matka Chrzestna statku m/s Podhale”).

Matki Chrzestne uczestniczyły w uroczystościach, zorganizowanych z okazji święta ludzi morza, m.in. składały wiązanki pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” oraz zaszczyciły swoją obecnością okolicznościową akademię, jaka odbyła się w Polskiej Żegludze Morskiej.

Zupełnie niezwykłym było spotkanie Matek Chrzestnych z premierem Jerzym Buzkiem, do którego doszło w sali „Vivaldi” hotelu Radisson BLU. Premier przybył na zaproszenie dyrektora naczelnego PŻM Pawła Szynkaruka.

W krótkich słowach przemówienia premier Jerzy Buzek z wielkim znawstwem mówił o zaszczytnej roli Matki Chrzestnej w życiu statku a także jej zadaniu w promocji kultury morskiej. Gratulował wszystkim paniom poświęcenia, podkreślając, że choć moment chrztu statku trwa krótko, to jednak Matką Chrzestną pozostaje się już na całe życie.

Jerzy Buzek okazał też człowiekiem bardzo otwartym i serdecznym. Znalazł czas, aby porozmawiać z każdą Panią bez wyjątku, a pytając o nazwę jej statku, znajdował kilka słów dowcipnego komentarza. Te osobiste rozmowy trwały około godziny.

Żegnając się z paniami, premier życzył im wytrwałości w ich ważnej misji i wiele zdrowia by mogły podołać swemu odpowiedzialnemu zadaniu.

Krzysztof Gogol
Czerwiec 2015r.